بسته بندی بار یا به انگلیسی cargo packing یکی از حساس ترین مراحل ارسال بار می باشد و هرگونه اشتباه در نحوه بسته بندی بار می تواند منجر به بروز خسارت شود

بسته بندی بار برای ارسال به خارج از کشور

اولین نکته در بسته بندی بار ارسالی ایمنی است. استحکام ، عایق­ بندی ، وزن و ضخامت بسته بندی در شرکت آسمان کارگو ایرانیان با توجه به نکات ایمنی و سلامتکالاهای ارسالی و همچنین کاهش هزینه ها و افزایش بازدهی انجام میشود.

تجربه ی ما در حوزه بسته بندی بار برای ارسال به خارج ازکشور ، مرهون سوابق کاری مدیران و کارکنان ما در شرکت های KLM, AirFrance, Martinair  است که در حال حاضر نیز با وجود تحریم ها ، همچنان ما تنهانماینده این شرکت ها در ایران می باشیم.

ویژگی های یک بسته بندی موفق برای ارسال بار به خارج از کشور

بسته بندی ویترین کار ماست. ما در آسمان کارگو ایرانیان همواره اهمیت ویژه ایبه بسته بندی محصولات ارسالی می دهیم و تلاش ما اینست که این کار به بهترین شکلممکن انجام شود .

یک بسته بندی مناسب باید حاوی دستورالعمل­ ها و سایر اطلاعات جابجایی باشد و شامل موارد ذیل باشد : 

 • ابعاد و اندازه متناسببا کانتینرها و پالت ها داشته باشد.
 • نوع و جنس مادهاولیه سازنده بسته از کیفیت لازم برخوردار باشد.
 • ایمنی کالای درون خود را تضمین کند( ضربه و فشار را به داخل بسته منتقل نکند .(
 • باعث تغییراتفیزیکی و شیمیایی در بارها  نشود.
 • بهتر است از موادقابل بازیافت استفاده شود.
 • به کمک آن بتوان روش های ارسال در مقصد را مکانیزه کرد.
 • دارای تعادل پایدار باشد و به آسانی واژگون نشود.
 • بسته خالی به عنوان عامل یادآوری ایفای نقش نماید و شکل ظاهری آن قابل استفاده تبلیغاتی باشد(چاپ لوگو  بر روی بسته بندی می تواند مفید باشد).

نکات بسته بندی

استحکام ، عایق­ بندی ، وزن و ضخامت بسته بندی توسطتیمِ کنترل کیفی شرکت آسمان کارگو ایرانیان در حین فرایند بسته بندی و پیش ازارسال دو بار چک می شود.

بسته­ بندی مولفه ضروری هر نوع کالای ارسالی است که بر ایمنی و هزینه ­های بارتاثیرگذار است.

مسئولیت بستهبندی بارهای ارسالی همیشه بر عهده شرکت ارسال کننده است و باید تضمین کند بسته ­بندیدر سفرهای بین ­المللی آسیبی نمی بیند.

بسته­ بندی بایدمتناسب با جایگاه بار دستگاه‌ها یا ماشین­ های بارگیری باشد تا استفاده از کانتینرها،کامیون ها پالت های چوبی و یا سایر اشکال حمل بار بهینه شود.

در مرحله تخلیه بارها (از کانتینرها یا پالت ها ) افرادی که در بنادرو فرودگاه ها مسئول این کار هستند، ابتدا به بسته­ بندی آن مراجعه می­کنند تا اطلاعاتی راجع به نحوه برخورد با بار بهدست آورند.

بطور مثال ممکن است بارها ظرف های شیشه ای آزمایشگاهی باشند که بایدبسیار بااحتیاط حمل شوند و اینها مواردی است که باید روی بسته بندی لحاظ شود.

فرآیند بسته بندی بار هوایی

قبل از بسته بندی بار، بازدید از بار توسط کارشناسان این شرکت جهت برآورد هزینه های تقریبی و پاره ای از توضیحات انجام می شود. زمان بازدید از فرستنده خواسته می شود که در روز بسته بندی یک کپی از گذرنامه و بلیط سفر یا عکس آنها به همراه آدرس خود با کد پستی و آدرس ایمیل و آدرس کامل و شماره تلفن گیرنده تهیه نماید و در روز بسته بندی به پرسنل شرکت تحویل نماید.
در روز بسته بندی از طرف پرسنل شرکت فرم هایی به فرستنده کالا داده می شود که در آن مشخصات فرستنده و گیرنده بار و فرودگاه مقصد خواسته شده است و باید با دقت زیاد تکمیل و امضا شود و به همراه کپی گذرنامه و بلیط سفر یا عکس آنها به پرسنل شرکت تحویل داده شود. لازم به ذکر است بارنامه به عنوان رسید کالا محسوب می شود و بر اساس این مشخصات صادر می شود و هرگونه تغییر در مشخصات به ویژه اسم گیرنده توسط صاحب بار بعد از ارسال بار با اخذ هزینه توسط شرکت حمل کننده انجام می شود.
بعد از بسته بندی و انتقال جعبه ها به وسیله نقلیه از طرف پرسنل شرکت، برگه رسید کالا با ذکر تعداد جعبه های دریافت شده به گیرنده تحویل خواهد شد.
انتقال بسته های بار به فرودگاه بعد از بسته بندی توسط پرسنل مجرب تماما به عهده آسمان کارگو می باشد و تمامی مسئولیت را در بر می گیرد، انتقال جعبه ها از منزل در هر طبقه که باشد به وسیله نقلیه و چیدمان آنها در کامیون یا وانت بسته به ابعاد و مقدار بار دارد و توسط شرکت هماهنگ می شود.

محاسبه وزن در بسته بندی بار هوایی


شرکت های هواپیمایی در هنگام ارسال بار به فضای اشغال شده ی انبار هواپیما توجه‌ خاصی دارند و در زمان صدور بارنامه، وزن واقعی بار و وزن حجمی بار را محاسبه می نمایند و هر یک که بیشتر باشد آن را به عنوان وزن بار محاسبه می کنند.
با توجه به موارد فوق فشرده سازی اصولی بار در هنگام بسته بندی یکی کارهای تخصصی افراد مجرب به حساب می آید که می تواند در هزینه تمام شده فریت بار تاثیر زیادی داشته باشد.

وزن حجمی در بسته بندی بار هواییوزن حجمی بار توسط شرکت های هواپیمایی مطابق با قوانین یاتا یا انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی با فرمول زیر محاسبه می شود:
فرمول محاسبه وزن حجمی: حاصل ضرب طول در عرض در ارتفاع بار بر حسب سانتیمتر تقسیم بر عدد ثابت ۶۰۰۰
به عنوان مثال اگر بار بسته بندی شده ابعاد ۱۰۰ سانتیمتر طول و ۱۰۰ سانتیمتر عرض و ۱۰۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشد، نحوه محاسبه وزن حجمی آن )۱۰۰ x ۱۰۰ x ۱۰۰( تقسیم بر ۶۰۰۰ می باشد که در نهایت به عدد تقریبی ۱۶۷ کیلو گرم میرسیم که وزن حجمی این بار می باشد. حال اگر وزن واقعی این بار کمتر از ۱۶۷ کیلوگرم باشد، شرکت حمل کننده ۱۶۷ کیلو را لحاظ خواهد کرد و اگر وزن واقعی بیشتر از ۱۶۷ کیلوگرم باشد مثلا ۲۰۰ کیلوگرم ، ۲۰۰ کیلوگرم را محاسبه خواهد کرد.

بسته بندی لوازم حساس و آسیب پذیردر ارسال مواردی همچون اسپری، باتری های گوناگون و… جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی در حین جابجایی و ارسال بار، بسته بندی احتیاج به افراد متخصص و با تجربه دارد. این امر باعث میشود که حجم بار بسته بندی شده از حد استاندار بیشتر نشده و موجب افزایش هزینه ها نگردد.
در بعضی از کشور ها جایگزین کردن یک شیشه شکسته هزینه های گزافی در بر دارد و موجب اتلاف وقت زیادی می شود و به این منظور باید توجه خاصی به شیشه های لوازم منزل و آینه ها لحاظ گردد.

در ذیل نمونه هایی از بسته بندی بار برای ارسال به خارج از کشور را با هم مرور می کنیم:

بسته بندی تابلو ها و آثار هنری نفیس

شرکت آسمان کارگو متخصص بسته بندی و ارسال تابلو های نقاشی و اثار هنری نفیس و با ارزش می باشد و بسیاری از هنرمندان پیش کسوت و گالری داران حرفه ای برای آسایش خاطر خود آسمان کارگو را جهت جابجایی و ارسال آثار خود انتخاب می کنند زیرا به بسته بندی این شرکت به عنوان یک کار حرفه ای اعتماد دارند.
بسته بندی تابلو های نقاشی یا آثار هنری احتیاج به جعبه های چوبی مناسب دارند و این جعبه ها نیز می بایست توسط افراد مجرب و با تجربه ساخته شود.

بسته بندی وسایل منزل

بسته بندی لوازم منزل ترجیحا در منزل ارسال کننده انجام میشود ولی در بعضی موارد که احتیاج به بسته بندی چند مرحله ای است و یا بار از چندین نقطه شهر باید جمع آوری گردد، بسته بندی بار در انبار شرکت صورت میگیرد و پس ازآن به فرودگاه ارسال می شود.

دربعضی از موارد در صورت امکان لوازم بسته بندی شده در انبار شرکت برای زمان مشخصینگهدای می شود تا گیرنده لوازم محل زندگی خود را در مقصد تهیه و آماده کند و بعداز آن لوازم ارسال می شوند.
دربعضی از موارد اثاث منزل نیز به منظور حفظ سلامت کامل در جعبه های چوبی مناسب بستهبندی می شوند.

فرایند بسته بندی بار دریایی

در حمل و نقل دریایی با توجه به ظرفیت کشتی های باری عظیمی(مگا سایز) که وجود دارند میتوان براحتی حجم زیادی از کالاها و کانتینرها را ارسالکرد.

در شرکت آسمان کارگو ایرانیان روال کار به این شکل است کهپس از درخواست مشتری برای حمل بار دریایی و جواز کردن بارهایشان کار بسته بندی باربرای ارسال به خارج از کشور با دقت و ظرافت خاصی انجام می شود و پس از اطمینان ازایمنی کالاها آنها را در کانتینرها که با توجه به میزان و مقدار بار در کانتینرهایبا سایزهای مختلف (20 و 40 فوتی و …) و بر روی پالت ها بارگیری و از آنجا بهقاره ها ، کشورها و شهرهای مختلف جهان ارسال می گردند.

همچنین با توجه به خواسته ی مشتری می توان زمانیکه بار درکشور مقصد به اسکله رسید آنها را از طریق زمینی با کامیون یا قطار به نقاط خاصی کهمدنظر مشتری است ارسال کرد که البته این هزینه ها در کشور مقصد و توسط شرکت هاییکه کارشان جابجایی از بنادر است انجام می شود و هزینه های آن نسبتا بالا است و ماپیشنهاد نمی کنیم که از این روش استفاده نمایید.

برای اینکه این مطلب برای ما روشن شود کافی است مزایای روشحمل بار دریایی را بدانیم:

 • کمترین میزان آلودگی محیط زیست
 • کمترین میزان خسارت و آسیب به کالا
 • بهترین روش برای حمل کالاهای غول پیکر
 • مهمتر از همه ارزانترین روش حمل کالاست

تست و کنترل کیفی بسته بندی بار ارسالی به خارج از کشور

همانطور که در بالا ذکر گردید استحکام، عایق­ بندی، وزن و ضخامت بسته بندی در آسمان کارگو ایرانیان متناسب با بارارسالی شما و دربرگیرنده بالاترین ایمنی و هزینه‌ی بهینه می باشد.

بسته بندی‌ها در مسیرهای ارسالی بدلایل مختلف ممکن است آسیب ببینند واین بزرگترین دغدغه ما و مشتریانمان است.

ما در آزمایشگاه کنترل کیفی بسته بندی ، نحوه کار کردن بسته بندی هاو ایمنی آنها را بررسی میکنیم تا خیال شما را از بایت ایمنی آسوده نماییم.

همچنین ما در آسمان کارگو ایرانیان بسته بندی ها را دو مرتبه چک می‌کنیمتا خاطرمان از بابت استحکام و عایق بندی بارها آسوده شود.

یک بار در حین بسته بندی تیم کنترل کیفی ما بسته بندی ها را چک میکند و بارِ دیگر در زمان بارگیری کالاها بسته بندی محصولات برای ارسال به خارج ازکشور چک میگردد.

شما نیز اگر بارهای تجاری دارید که معمولا بصورت ماهانه درخواستارسال بار به خارج از کشور را دارید ، می توانید درخواست نمونه بسته بندی بدهید وجنس مواد بسته بندی ما را چک کنید.

همه‌ی اینها تنها و تنها برای تضمین امنیت و سلامت کالاهای شما مشتریانعزیزمان است.

باز هم اگر سوالی دارید یا نیاز به توضیح بیشتر می بینید ، می توانیدبا مدیر فنی مجموعه آسمان کارگو ایرانیان از طریق این شماره  تماس حاصل نمایید.